איך לקחת הלוואה ולשמור על תזרים מזומנים?

מאת מומחי אתר www.expert.co.il

תזרים המזומנים הוא הבסיס הכלכלי היציב לניהול העסק. בעל העסק או מנהל הכספים מכינים בדרך כלל טבלאות של תזרים מזומנים באמצעות אקסל או בתוכנה אחרת שנוחה לו, לפחות לשלושה חודשים קדימה. כך בכל רגע נתון הוא יודע מה יהיה במצב החשבון הבנק של העסק בכל נקודת זמן עתידית.

תזרים המזומנים כולל את כל ההכנסות שאמורות להתקבל בחודשים הללו על פי התאריכים שסוכמו עם הלקוחות, ההוצאות הקבועות של העסק כמו משכורות, ארנונה, דמי שכירות, תשלומים לרשויות וגם הוצאות משתנות כמו פירוט הסכומים בהמחאות הדחויות שהועברו לספקים.

כמו כן סעיף עבור הוצאות לא צפויות, סכום זה מיועד להוצאות לא מתוכננות שחייבים לבצע כמו רכישת מחשבים או תיקון מכונה שהתקלקלה במפעל.

הקפדה על תזרים מזומנים חיובי

בכל עסק יש נושאים אקוטיים שונים בהתנהלות שלו, אך הנושא החשוב ביותר הוא ניהול כספים ושמירה על הימצאות בתוך מסגרת האשראי שהוקצתה לעסק. כל חריגה ולו הקטנה ביותר בתזרים המזומנים כמו עקב אי קבלת כספים מלקוח מסוים, עלולה ליצור מצב בעייתי בחשבון הבנק ואף עסק לא רוצה להגיע לכך.

לכן כאשר מקפידים על ההתנהלות הפיננסית ועל תזרים המזומנים לוקחים תמיד מקדם ביטחון למקרים לא צפויים וכך גם אם יש הוצאה לא מתוכננת, עדיין אפשר לצוף מעל פני המים.

הלוואה לעסק

כאשר העסק זקוק להלוואה לצרכים שוטפים או למטרות ייעודיות, העדיפות היא לקבל הלוואה תוך בדיקת התנאים המסחריים הכוללים ולא להוציא כספים לא מתוכננים מהתזרים של העסק, דבר שיפגע במרקם העדין של תזרים המזומנים ועלולות להיות לכך השלכות לטווח הקצר ולטווח הארוך.

לכן המגמה היא לא לגעת בתזרים אלא לבחון מהו הסכום שנחוץ לעסק ובהתאם לכך לבקש הלוואה מהגורם הכדאי ביותר מבחינה פיננסית.

תחשיבים של החזר ההלוואה

היועץ העסקי של העסק בוחן כמה וכמה אפשרויות של לקיחת הלוואה וזאת מגורמים שונים ועל פי הסכום הכספי שהעסק זקוק לו. לאחר קבלת כל האופציות, הוא יכול לומר איזו עסקה היא הכדאית ביותר, לכמה שנים תהיה פריסת התשלומים ומה יהיה הגובה של כל תשלום ואם קיימת תקופה ראשונית של גרייס.

לאחר ששותלים את הסכומים הללו בטבלת תזרים המזומנים ובטרם החתימה על הסכם ההלוואה, מוודאים שעל פי תזרים המזומנים הקיים, העסק יכול לעמוד בהחזרים של הוצאה זו מדי חודש.

יש מקרים שבהם יהיה צורך לקצץ בהוצאה אחרת, כדי שאפשר יהיה להיות רגועים שאפשר לעמוד בנטל כספי זה ויש מקרים אחרים שבהם הדבר ידרבן את ההנהלה לבצע מהלכים שיווקיים שונים שיגבירו את ההכנסות וכך יהיה הרבה יותר קל לעמוד בהוצאה הכספית שהתווספה לתחשיבים הכספיים.

להיות עם היד על הדופק

כל בעל עסק נמצא כל הזמן עם היד על הדופק בנושא תזרים המזומנים. כל זליגה או שינוי לא מתוכנן עלול ליצור בעיה. לכן הוא עובר תמיד קדימה ורואה על פי תזרים המזומנים מהי היתרה הצפויה בחשבון הבנק במועדים השונים.

כאשר הוא צופה בעיה בתאריכים מסוימים עקב עומס תשלומים כמו באמצע החודש לאור התשלומים לרשויות המס, מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי, הוא דואג מראש לקבל הלוואת גישור מהבנק לפרק זמן קצר כמו שבועיים וזאת כדי לא ליצור חריגה ממסגרת האשראי שהוקצתה לעסק.

בדרך זו עוברים בדרך מתוחכמת כל בעיה שנוצרת בעסק ולא נותנים לה להשפיע על ההתנהלות העסקית לטווח הארוך. ההיערכות מראש היא נושא אקוטי, מי שאינו פועל בדרך זו מגיע לתאריך שבו יורדים התשלומים ואם רק אז הוא מחפש פתרון, הדבר עלול ליצור בעייתיות מול הבנק שלא תמיד יאשר את החריגה ודבר זה עלול לגרור החזר של המחאות או של הוראות קבע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *